Rekonstrukce bytových domu

Co je dobré vědět před zahájením rekonstrukce

Stručný průvodce :

Rekonstrukce bytových domů je velmi široký pojem. Skrývá v sobě spoustu profesí, řešení a detailů, o nichž je potřeba vždy dobře rozhodovat, umět se nad problémem zamyslet a zkusit se na něj podívat z různých stran. V dnešní době plné informací, zaručených postupů a metod většinou není jednoduché se zorientovat a správně vyhodnotit svoji potřebu.

A když k tomu ještě přidáme vědomí, že téměř vše v této republice je ovlivňováno zdatným lobbingem (v tomto případě výrobců a dodavatelů jednotlivých materiálů) a osobními zájmy některých vlivných skupin, je toho na jednoho člověka už opravdu příliš.

Co vše v sobě rekonstrukce bytových domů skrývají?

Nejdříve si řekněme, co to ta rekonstrukce bytového domu vlastně je a co všechno se pod tímto termínem skrývá. Jedná se v prvé řadě o rekonstrukci společných částí domu, tedy veškerých páteřních rozvodů energií, jako je elektřina, voda, topení, kanalizace a plyn.

Tyto rozvody se uvažují od vstupu do domu, tedy od místa, kde se o tyto rozvody již nestarají správcovi sítí, až do míst, kde se tyto rozvody stávají součástí jednotlivých bytů a soukromých prostor. Většinou tedy za samostatnými měřidly jako je plynoměr, elektroměr či vodoměr. Dále se potom jedná o plášť domu, který je také společný, i když by se mohlo zdát, že tomu tak není (okna, balkony). A v neposlední řadě společné části bytového domu jako jsou chodby, schodiště, výtahy, pavlače, sklepy atd.

Rekonstrukce bytových domů a legislativa

Nejdříve je nutné předběžně stanovit rozsah všech prací, které se budou na domu provádět. Zákon rozeznává několik typu prací, u některých je zapotřebí stavební povolení mít, u jiných ne. Ve většině případů se rekonstrukce nikam ohlašovat nemusí. Můžete si přečíst více informací o rekonstrukcích bytových domů a legislativě.

Zateplení fasády nebo nová okna?

Bydlíte ve starším domě a máte pocit, že vám okny v zimě proudí do bytu studený vzduch? Zdi jsou studené a celková teplota v méně vytápěné místnosti je nízká? Potom je zapotřebí promyslet, jak daný dům nejlépe zaizolovat. Na výběr se klade zateplení fasády bytového domu či výměna stávajících oken za nová.

Pokud si s rekonstrukcí nevíte rady, nevyznáte se v současných trendech a neradi necháváte věci náhodě, zkontaktujte nás, nebo se podívejte na reference našich spokojených klientů.

Přeji hodně štěstí, Martin Kettner
Máte dotaz? Chystáte rekonstrukci? Napište nám